Typy linków

Linki (hiperłącza) to elementy które odsyłają nas do danej zawartości. Poprzez kliknięcie na nie przenosimy się do strony wskazanej poprzez umiejscowiony w budowie odnośnika adres. Może być to ta sama strona internetowa (przykładowo kliknięcie w logo) lub podstrona (kliknięcie w któryś element menu), oraz zupełnie inna zawartość (przejście na odrębną witrynę internetową).

Omawiając typy odnośników posłużymy się stroną seospot.pl.

Budowa typowego odnośnika

Standardowo budowa odnośnika wygląda w następujący sposób: <a href="https://seospot.pl">strona główna</a>
W powyższym przykładzie treść "strona główna" jest anchor tekstem, zaś adres w cudzysłowie "https://seospot.pl" miejscem do którego zostanie przeniesiony internauta po kliknięciu odnośnika.

Znaczenie w SEO: Linki są podstawowym elementem przy pozycjonowaniu. Ich pozyskiwanie w odpowiedni sposób pozwala budować pozycję witryny ponieważ dla Google są wyznacznikiem popularności domeny. W uproszczeniu im więcej pozyskujemy odnośników z dobrych źródeł tym lepiej rankować będzie nasza strona. Niestety jest to na prawdę duże uproszczenie. Pomimo iż są najważniejszym czynnikiem rankingowym to w grę wchodzi cała masa dodatkowych, w tym optymalizacja witryny która stanowi bazę pod solidne pozycjonowanie. Sama budowa odpowiedniego profilu linków wymaga sporej ilości czasu, pracy, wiedzy, oraz w większości przypadków zaplecza finansowego którego wysokość uzależniona jest od konkurencyjności dobranych fraz oraz samej branży.

Wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów linków

Podział w oparciu o działanie:
- Martwe,
- Żywe.

Podział w oparciu o target:
- Linki zewnętrzne,
- Linki wewnętrzne.

Podział w oparciu o przekazywanie mocy:
- DoFollow,
- NoFollow.

Podział w oparciu o typ:
- Tekstowe,
- Graficzne.

Jest to oczywiście uproszczenie jednak dalsza część materiału pozwoli rzucić więcej światła na to czym są i jaki wpływ mają konkretne rodzaje linków.

Podział linków w oparciu o działanie

Linki martwe - odnośniki które prowadzą d donikąd. Może być to hiperłącze do niedziałającej strony, podstrony która została usunięta, lub domeny która wygasła (nie została przedłużona przez właściciela). Niesprawne łącza powinny być zastąpione lub usunięte.

Linki żywe w odróżnieniu od powyższych to po prostu poprawnie działające hiperłącza które przenoszą nas do innej, aktywnej zawartości.

Podział linków w oparciu o target

Linki wewnętrzne to odnośniki które odnoszą się do zawartości danej witryny. Linkami wewnętrznymi może być więc menu strony internetowej które poprzez hiperłącza wskazuje do jej dalszej (głębszej) zawartości.
Budowa: przykładowo link z menu strony głównej do podstrony w postaci <a href="https://seospot.pl/tworzenie-stron-zapleczowych">Tworzenie stron zapleczowych</a>
Znaczenie w SEO: linkowanie wewnętrzne jest niezwykle istotne. Poza samym przeniesieniem internauty do odpowiedniej zawartości pozwalamy również robotowi Google w prosty sposób dotrzeć do pozostałej treści witrny. Odpowiednia budowa linkowania wewnętrznego poprzez dostosowanie anchorów, podstron, jest jednym z elementów optymalizacji.Linki zewnętrzne wychodzące to odnośniki które kierują do treści poza witryną. Przykładowo jest to łącze w podpisie artykułu wskazujące na źródło wpisu lub jak na poniższym przykładzie odnośnik kierujący do serwisu social media.
Linki zewnętrzne przychodzące to odnośniki które pozyskujemy wtedy gdy ktoś wskaże naszą stronę internetową na swojej lub cudzej witrynie. Może być to przykładowo wpis na forum internetowym polecającym produkt wraz z linkiem do naszej witryny np. w postaci podstrony produktu z naszego sklepu.
SEO: Odnośniki tego typu są podstawą pozycjonowania. Pozwalają wyszukiwarką określić popularność (wartość) oraz "dopasowanie tematyczne" stron bazując na ilości, jakości, oraz treści linków przychodzących i ich otoczeniu. Nie ma natomiast żadnego oficjalnego przelicznika mocy linków. Z zasady pozyskując odnośniki do domeny warto patrzeć na nie pod kątem całościowego profilu linków, ale bez zabawy w sztywne proporcje.

Podział w oparciu o przekazywanie wartości

Linki nofollow to odnośniki z dopisanym w budowie atrybutem który sugeruje Google aby nie przekazywać mocy na adres który wskazują. Tego typu odnośniki spotkamy najczęściej w linkach z komentarzy blogowych, for internetowych oraz wpisów w serwisach social media. Coraz częściej wstawiane są również w artykułach i osadzonych w nich wzmiankach z obawy przez karami ze strony Google za manipulowanie rankingiem.
Budowa: <a href="https://seospot.pl" rel="nofollow">seospot.pl</a>
SEO: Czasami spotykamy się ze stwierdzeniem, że linki nofollow są bezwartościowe. Odnośniki z atrybutem nofollow nie mają bezpośredniego wpływu na pozycje, ale są ważnym elementem w budowie naturalnie wyglądającego profilu linków. Jeśli można pozyskać za darmo lub niskim kosztem odnośnik i będzie on wyglądał w miarę naturalnie to nie warto przejmować się tym, czy oby na pewno jest dofollow. Jeśli będzie umiejscowiony w treści generującej zaangażowanie to dodatkowo może owocować ruchem referral (może być to artykuł, ale równie dobrze trafny komentarz z linkiem podpiętym do nicku autora).

Linki dofollow to standardowe odnośniki bez przypisanego atrybutu wskazanego powyżej.
Budowa: <a href="https://seospot.pl">seospot.pl</a>
SEO: Profil linków w którym 100% stanowią dofollow nie wygląda naturalnie. Logiczne. Patrząc na to pod innym kątem czyli linki dofollow wychodzące z naszej strony - nie należy się ich obawiać. Jeśli linkujemy do zaufanego źródła i nie robimy tego nagminnie nie stosujemy ograniczenia w postaci parametru nofollow. Od jakiegoś czasu w obawie przed G czy utratą mocy podstrony linkując do źródła, cytatu lub jakiejkolwiek innej istotnej zawartości modne staje się wstawianie właśni takiej bariery. Jest to zupełnie bezzasadne. Linkowanie dofollow do wartościowej treści nie działa na minus jest wręcz odwrotnie.

Podział w oparciu o typ

Linki tekstowe to odnośniki których anchor ma postać tekstu. W poniższym przykładzie fraza "strona główna" będzie więc treścią którą zobaczymy w przeglądarce, a po jej kliknięciu zostaniemy przeniesieni do wskazanego przez href= adresu.
Budowa: <a href="https://seospot.pl">strona główna</a>

Linki graficzne to odnośniki których anchor ma postać graficzną. W poniższym przykładzie zamiast zwykłego tekstu za adresem wskazywanym przez łącze pojawia się adres grafiki. Jest ona elementem który wyświetli się w naszej przeglądarce.
Link graficzny może mieć również dodatkowe parametry z których najpopularniejsze to alt, width i height (opis, szerokość, wysokość).
Budowa: <a href="https://seospot.pl"><img src="https://seospot.pl/image/catalog/grafika/sklep-seospot-logo6.png" alt="jest to logo sklepu" width="251" height="28" /></a>

Rodzaje stosowanych Anchor Tekstów

Brandowe posiadają w tekście zakotwiczenia adres strony (domeny głównej lub podstrony), nazwę witryny lub firmy. Bazując na poniższym przykładzie w miejscu występowania "seospot.pl" możemy więc wstawić adres w różnej postaci np. https://seospot.pl, https://seospot.pl/, https://www.seospot.pl budując w ten sposób "link na URL".
Przykładowa budowa: <a href="https://seospot.pl">seospot.pl</a>
SEO: Należy je koniecznie uwzględniać przy budowie profilu linków. Jest to bezpośrednio powiązane z tym, że internauci w sposób naturalny nie przejmują się dostosowaniem słowa kluczowego w budowie odnośnika i linkują po prostu na URL. Jeśli więc w naszym profili linków mamy głównie linki EM, nie wygląda to naturalnie. Dla mało popularnych stron internetowych brand należy uznać za sam adres witryny w różnej formie zapisu.

Exact Match (EM) to odnośniki z promowanym słowem kluczowym nazywane również money keywords.
Przykładowa budowa: <a href="https://seospot.pl">pozycjonowanie</a>
SEO: Są najmocniejsze i można śmiało uznać, że to one głównie budują pozycje - jednak w nadmiarze stworzą słabo (niedbale) zróżnicowanym profil linków strony internetowej.

Exact Match + Brand to linki które w swojej budowie poza pozycjonowaną frazą mają również adres strony, firmy lub jej nazwę.
Przykładowa budowa: <a href="https://seospot.pl">pakiety linków od seospot.pl</a>
SEO: Dobry sposób na urozmaicenie EM jednak nadal nie warto iść tylko i wyłącznie w tym kierunku. Optymalny profil linków powinien charakteryzować się maksymalnie dużym wymieszaniem typów anchorów i linków.

Exact Match + rozszerzenie, oraz w zróżnicowanej formie to odnośniki które występują najczęściej w treści artykułów oraz wpisach na forach. Ich budowa jest mniej lub bardziej powiązana z promowanymi frazami, zawiera odmiany, różne formy.
Przykładowa budowa: <a href="https://seospot.pl">sklep który oferuje linki</a>
SEO: Są niezwykle przydatne ponieważ wyglądają naturalnie, a w swojej budowie często przenoszą oczekiwane słowa którymi bazując na powyższym przykładzie są "sklep", oraz "linki".

Linki graficzne o których budowie wspominałem wcześniej mają postać obrazka (logo, baner).
SEO: Warto je stosować nie wykorzystując przy tym nagminnie parametrów alt i title.

Neutralne odnośniki mają w swojej budowie anchor nie związany bezpośrednio z promowaną stroną (zobacz, źródło, tutaj, www, strona www)
SEO: Pomimo tego, że z zasady wyglądają naturalnie to nie polecam stosowania ich w dużej ilości. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że dostarczamy wtedy do witryny linki na anchor który w żaden sposób nie jest z nią powiązany tematycznie (jest nijaki).

Sprawdź usługi oferowane przez nasz sklep SEO i zapoznaj się z ich opisami. Część pakietów sugeruje lub umożliwiaj tylko i wyłącznie wykorzystanie fraz brandowych jako anchorów. Są to przykładowo linki z ogłoszeń, sygnatur na internetowych forach czy linki z profili wizytówek NAP.

Sprawdź przygotowany przez nas poradnik dotyczący tego w jaki sposób budować odpowiedni profil linków.